Sborový zpěv

Dnešní písnička pro sbor

Dnes se naučíme písničku, kterou jistě mnozí znáte, ale asi neznáte všechny sloky.

Písnička se jmenuje

Boleslav, Boleslav

Audio ke stažení:

Video na Youtube:

Nová písnička pro sbor

Tentokrát se naučíme další písničku od Petra Ebena, která se jmenuje Vrbová píšťalka

Nejdříve si přečtěte u písničky slova. Písnička těžká není, ale slov má dost.

Až budete mít písničku připravenou, budeme se ji zase spolu učit podle audionahrávky.

Tu budete mít v příloze dnes večer, nebo zítra ráno. Tak musíte zase chvilku počkat.

Audio ke stažení:

Video na Youtube:

Já mám svou panenku v Roudnici

Až si vytisknete noty, přečtěte si slova a podle nahrávky se písničku určitě rychle naučíte.

Přeji vám hezké Velikonoce.

Audio ke stažení:

Video na Youtube:

Další písnička pro sbor

Tento týden mám pro vás další písničku od Petra Ebena. K této jarní době se moc hodí.

Posílám vám zatím jen noty. Tak si přečtěte slova. Všechny děti, které chodí ve středu budou zpívat 1. hlas. Děti, které chodí ve čtvrtek, budou zpívat hlas 2. Písničku si pozorně prohlédněte a přečtěte si slova. Myslím, že někteří ji i znáte. Audio nahrávku vám ještě pošlu a bude ke stažení zítra.

Audio ke stažení:

Video na Youtube:

Písnička pro sbor

Před jarními prázdninami jste se mohli učit velmi jednoduchou písničku Jarní slunce, od Petra Ebena.

Tentokrát to bude písnička o dost těžší. Jmenuje se Jaro už vstává , je opět od Petra Ebena a je ze sbírky písní ,,Zelená se snítka“. Z této sbírky byly i ty písničky Zimní a Jarní slunce, které jsem vám poslala již dříve.

V příloze máte celou písničku, jak ji zpívá dětský sbor. Děti ji zpívají ale již v předepsaném tempu, tedy dost rychle. My se ji nejdříve musíme naučit pomalu.

Jak na to?

Tady je návod.

Písničku se učte tak, že si ji nejdřív vytisknete a pak si několikrát přečtěte slova.

Proto si musíme vysvětlit, jak to je, když se vracíme v 1. 2. a 3 repetici.

Dejte si noty před sebe a prstem si ukazujte, jak to budete správně číst.

Celá písnička je v 6/8 taktu. 1 nota osminová je tedy jedna doba! Počítat tedy budeme do 6. Raz, dva, tři, čtyř, pět, šest.

1.sloka písně začíná na str. 15. slovy : Na naší zahradě a pokračuje na straně 16. v 1. řádce slovy: …me-zi do-my už pučí stro-my. A pokračujeme dál v 1. řádce až na stranu 17., kde 1. sloka končí: … jaro, jaro už vstá —vá—–! Pozor! Repetice je ale na straně 17. až ve 2. notové osnově. Tam ještě hraje klavír dohru a zpěv začíná v posledním taktu! Tam máme slova označená číslem 2 a tam začíná 2. sloka slovy: Sluníčko zlaté nám… a vracíme se v repetici opět na stranu 16. do 1. osnovy, ale čteme slova ve 2. řádce, kde 2. sloka pokračuje slovy: ….krá-su dá-vá, brzičko vstá-vá a pokračujeme dál zase až na str. 17., kde končíme …jaro, jaro se blí– ží—! Ale teď pozor! Musíme vynechat celou 2. notovou osnovu na straně 17., a čteme slova až v 5. taktu poslední notové osnovy, kde začíná 3. sloka slovy: Už chodí děti za… a vracíme se opět na stranu 16. nahoru, kde pokračuje text 3. sloky ve 3. řádce slovy: ….na-ší ví-sku, a zase si přečteme celou 3. řádku až na stranu 17., která končí slovy ..jaro, jaro je tá—dý—!

V písničce máte také docela nové označení. Jsou tam několikrát 2 noty spojené svorkou

a nad tím je 2. Říká se tomu duola. Je to rytmický útvar a je to proto, že najednou máme v 6/8 taktu jen 4 noty osminové. A my ty osminové noty musíme trochu natáhnout do šesti dob, podle textu. To se naučíme podle zvukové nahrávky.

Je to trochu jako bojovka, ale určitě to zvládnete, když si několikrát poslechnete nahrávku.

Krom toho máte v  příloze ještě i moji nahrávku, kde jsem se snažila vás to naučit a znovu vám to vysvětlit. Zatím jen v pomalém tempu, jako kdybychom se písničku učili ve škole. Doufám, že vám to pomůže a že se vám písnička bude líbit.

Písnička se může zpívat střídavě, sóla a sbor, ale my to tak dělat nebudeme a budeme se učit všichni všechno a kde je melodie dělená na 1. a 2. hlas, všichni zpívejte vrchní noty. 2. hlas budou zpívat žáci, kteří chodí na sólový zpěv. Ti se to budou učit zvlášť.

A teď se už do toho můžeme pustit.

 Audio ke stažení:

Noty pro sbor

Ještě video příloha k notám písničky pro Sborový zpěv

https://www.youtube.com/…9eI

Písnička pro sbor

Video ke stažení: 

Opakování pro sbor

Milí zpěváčci,  dnes si můžete s nahrávkami opakovat písničky, které máte rádi a které jsme se učili. Noty k nim máte.Příště vám zase připravím videonahrávky nových písniček o jaru. 

Lordka a Fordka https://www.youtube.com/…6-A 

Pět ježibab https://www.youtube.com/…QSg 

Badbinton a jiné sportovní písničky https://www.youtube.com/…8Qg

Milí zpěváčciPosílám vám noty  písniček od Petra Ebena. Jsou všechny o zimě a tak se pro toto období dobře hodí.Až budete mít noty vytištěné a poslechnete si nahrávku, kterou máte v příloze, tak si jednu písničku vyberte a pozorně si přečtěte několikrát slova . Pak si vyberte v příloze video nahrávku, na které vás písničku učím, jako kdybychom byli ve škole. Omluvte mne, když se na nahrávce někdy přeřeknu. Ale nejsem žádný profesionál v nahrávání.  Snad vám to i tak pomůže se písničky naučit.    

 Video ke stažení:

 Audio ke stažení:

Písnička pro děti, které chodí do sborového zpěvu.

Myslím, že písničku asi znáte a možná i to vyprávění pejska, který také nic nevzdal. Pes se jmenuje Gump a pro CD s vyprávěním o jeho útrapách ji napsala Olga LounováProtože si teď ve škole zpívat nemůžeme, zkuste se ji podle nahrávky správně naučit. V ukázkách máte i slova. 

https://www.youtube.com/…kIw

https://www.youtube.com/…3UE